Nawet wiele lat trudnej i długiej nauki oraz odbyta praktyka nie ochronią lekarza przed możliwością popełnienia błędu. Często wynika on ze zwykłego przepracowania, zmęczenia, nieuwagi, a rzadziej niedostatku wiedzy. Drobny błąd czy przeoczenie może nieść ze sobą ogromnie poważne skutki dla czyjegoś zdrowia, a nawet życia. Mając właśnie to na uwadze, polskie prawo zobowiązało każdego lekarza praktykującego czy prowadzącego swoją własną działalność do podpisania obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Obowiązkowe OC lekarza i lekarza dentysty – wymóg dający spokój i bezpieczeństwo
OC lekarza obowiązkowe to polisa, którą muszą posiadać wszyscy medycy wykonujący swoją działalność leczniczą na terenie Polski. Na rynku dostępnych jest wiele ubezpieczeń, różniących się między sobą zakresem ochrony czy sumą gwarancją. Co daje taka polisa? Jeżeli dopuścimy się nieumyślnego błędu w sztuce, wówczas to firma ubezpieczeniowa poniesie odpowiedzialność finansową i wypłaci naszemu pacjentowi daną sumę odszkodowania. Taką polisą można wykupić osobno, czy też w całym pakiecie. Obowiązkowe OC dla lekarza jest gwarancją spokojnego snu. Jego podpisanie jest zarówno spełnieniem swojego obowiązku nałożonego przez prawo, ale także ochroną dla lekarza, który nie musi obawiać się konsekwencji swoich pomyłek.
Ubezpieczenie jest niezbędne w przypadku osób prowadzących swoją działalność w formie praktyki zawodowej, jednakowo tej indywidualnej czy grupowej. Co ważne, polisa ta nie zadziała, jeżeli pracujemy na umowę o pracę czy umowę zlecenie. Zakres ochrony oraz minimalna suma gwarancyjna określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotu wykonującego działalność leczniczą (https://www.gov.pl/web/zdrowie/podmioty-wykonujace-dzialalnosc-lecznicza). Wbrew pozorom, wybierając ofertę zakładu ubezpieczeniowego, nie możemy kierować się tylko ceną polisy! Istotną kwestią jest też to, przed czym dokładnie ochrania polisa oraz to, czy ubezpieczyciel rezygnuje z prawa do regresu, a więc tzw. roszczenia zwrotnego w przypadku wystąpienia szkody w wyniku naszego niedbalstwa.
Ubezpieczenie OC lekarza- jakie wykluczenia zawiera?
Przed podpisaniem polisy warto zapoznać się z wykluczeniami, którą będą w niej wyszczególnione. OC lekarza obowiązkowe nie obejmuje wszelkich szkód czy zaniechań. Kiedy nie należy liczyć na wypłatę odszkodowania? Agencja ubezpieczeniowa nie wypłaci żadnych pieniędzy, jeżeli szkody zostały wyrządzone po pozbawieniu tudzież w trakcie zawieszenia prawa do prowadzenia działalności leczniczej. Ponadto, na odszkodowanie nie można liczyć w sytuacji uszkodzenia czy utraty mienia pacjenta, czy też jeśli szkody były powiązane z zapłatą kar umownych. Rzadkimi zdarzeniami są też szkody wynikające z działań wojennych, aktów terroru, zamieszek i rozruchów. Warto dodać, że w umowie nie można ograniczyć odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, gdyż tę kwestię regulują przepisy prawa.
Wysokość składki na polisę OC- od czego właściwie zależy?
Wysokość składki zależy głównie od stopnia ryzyka błędu związanego z wykonywaną specjalizacją. Możemy rozróżnić:
- najniższy stopień ryzyka odpowiedzialności- do tej grupy należą specjalizacje takie jak np.: medycyna rodzinna i internistyczna, diagności, dermatolodzy. Jak widać, są to profesje niezwiązane z zabiegami inwazyjnymi,
- średni stopień- to specjalizacje powiązane z nieco bardziej inwazyjnymi zabiegami. Mowa tutaj np. o medykach sportowych, pediatrach, dentystach,
- najwyższy stopień- obejmuje specjalizacje wysokiego ryzyka dla pacjenta, jak np. ortopedzi, chirurdzy, anestezjolodzy, położnicy, ginekolodzy, lekarze ratunkowi.
Składka za ubezpieczenie zależy też od zakresu praktyki lekarskiej, stażu, lokalizacji wykonywania zawodu czy ilości leczonych pacjentów. Pod uwagę brana jest także cała kariera lekarza, czyli błędy, do jakich dopuścił się w przeszłości.
Jak widać, polisa ta jest niezmiernie ważna w pracy każdego lekarza. Daje spokój, bezpieczeństwo i stabilizację finansową.